Kultura cygańska jednych fascynuje, innych zniechęca. Jest niezwykle kolorowa, głośna, absorbująca. Cyganie zjawiają się niczym tornado i nie zostawiają innych obojętnymi. Pięknie śpiewają i tańczą, grają i noszą bardzo wyszukane, ozdobne stroje.

Zresztą ta tendencja do wyszukanych motywów i ozdób do kolorów i złota ujawnia się także w cygańskiej architekturze. Spotkamy ją w Polsce, ale także na Słowacji czy w Rumunii lub Bułgarii. Zobaczymy, że jest ona niezwykła. Cygańskie domy to w zasadzie nie są domy, a pałace.

Kiedy się taki pałac mija od razu wiadomo, że mieszkają tam Cyganie. To najczęściej duża budowla, z wieżami, kolumnami, ozdobną bramą. Jest kolorowa lub skąpana w złocie. Wygląda niczym indyjskie pałace.

Może to zresztą mieć związek z tym, że Cyganie stamtąd właśnie pochodzą. Ci, którzy mieli szczęście być w środku w takim pałacu i obejrzeć jego wnętrza potwierdzą, że tam jest podobnie. Również panuje tam przepych. Jest dużo kolorów, ozdobnych elementów a także całkiem sporo wizerunków Matki Boskiej.