Chociaż z pewnością większość ludzi o tym nie myśli, to jednak o oczy należy dbać tak samo jak o wszystkie inne części naszego ciała. Może się wydawać dziwne, że o oczy trzeba dbać, a jednak warto wiedzieć czego unikać, a także jakie ćwiczenia można wykonywać, tak aby mieć pewność, że na długi czas będziemy mogli się cieszyć naprawdę sokolim wzrokiem. Jeśli w nasze życie wprowadzimy kilka podstawowych działań, to może się okazać, że utrzymanie oczu w dobrej kondycji wcale nie będzie aż takie trudne.

Jak je chronić?

Przede wszystkim musimy pamiętać o odpowiedniej ochronie naszych oczu. Jeśli wychodzimy na dwór i wiemy, że świeci słońce, to nie powinniśmy zapominać o okularach przeciwsłonecznych. Wbrew pozorom słońce ma niekorzystny wpływ na nasze oczy, a to oznacza, że zawsze powinniśmy mieć przy sobie okulary, tak aby mieć pewność, że osłaniamy je przed działaniem tego słońca.

Dodatkowo powinniśmy zadbać o to, aby nie wpatrywać się zbyt długo w ekran monitora czy telewizora, bo to także osłabia oczy, a dodatkowo wpływa na ich wysuszanie się. Dlatego też, podczas pracy z komputerem, powinniśmy zadbać o odpowiednie ich nawilżanie. Trzeba także pamiętać o odpowiednim świetle do czytania, nie może być ono zbyt słabe, bo wówczas będziemy mrużyć oczy, aby dostrzec co czytamy, a to także będzie wpływało na ich osłabienie.

Ważne jest również to, żebyśmy jak najczęściej przebywali na świeżym powietrzu, na naturalnym nasłonecznieniu, a jak najmniej w zamkniętych pomieszczeniach, w których korzysta się ze sztucznego światła. Ono także wpływa na osuszanie oka, osłabianie go, a co za tym idzie także na pogorszenie naszego widzenia.

Ćwiczenia na oczy

A czy wiemy, że powinniśmy codziennie wykonywać specjalne ćwiczenia, które pomogą nam zachować oczy w dobrym stanie? Jak można ćwiczyć oczy? Chociażby w ten sposób, że co jakiś czas powinniśmy je oderwać od czytanej książki czy ekranu w który się wpatrujemy i spojrzeć w najdalej odsunięty od nas punkt.

Takie patrzenie, raz blisko, raz daleko pomaga ćwiczyć oko i sprawia, że nie przyzwyczaja się ono do patrzenia tylko na to, co znajduje się blisko nas. Ważne jest to, aby nie wpatrywać się zbyt długo w jedno miejsce. Im więcej wiemy na temat oczu, tym łatwiej będzie nam o nie w odpowiedni sposób dbać.

Dlatego właśnie zawsze możemy się udać do okulisty, aby powiedział nam on co powinniśmy zrobić, aby mieć pewność, że na długi czas będziemy mogli się cieszyć świetnym wzrokiem.