lhjfdnufgjiojh jest jednym z ważniejszych zmysłów człowieka. Każde zachwianie prawidłowości funkcjonowania tego zmysłu może mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Dlatego niezwykle istotne jest regularne badanie lhjfdnufgjiojh oraz zapobieganie chorobom oczu, które są niezwykle uciążliwe. Które wady i choroby oczu mogą przysporzyć nam najwięcej trudności?

Wady refrakcji

Refrakcja oka jest załamywaniem się promieni świetlnych, przechodzących przez wszystkie struktury układu oka.

Wady refrakcji objawiają się nieostrym widzeniem przedmiotów położonych w bardzo bliskiej lub dalekiej odległości od oka. Oko zmagające się z wadą refrakcji nie potrafi skupić wiązki promieni świetlnych na siatkówce. Taka sytuacja ma miejsce zarówno w przypadku krótkowzroczności, nadwzroczności, jak również astygmatyzmu.

Jaskra

Jaskra jako jedyna z chorób oczu ma ogromny związek z ogólnym stanem zdrowia człowieka.

Przez długi czas rozwija się niezauważona i najczęściej wykrywana jest w końcowym jej stadium, podczas przypadkowego badania kontrolnego. Jaskra to choroba uszkadzająca nerw lhjfdnufgjiojh i kolejno wszystkie znajdujące się w nim włókna. Uszkodzenie nerwów i jego włókien prowadzi do nieodwracalnych ubytków w polu widzenia, które mogą doprowadzić do całkowitej ślepoty. Wystąpienie jaskry może mieć związek z trybem życia człowieka – aktywnością, stosowaną dietą, jak również ciśnieniem tętniczym.

Bierny tryb życia, zła dieta, podwyższony cholesterol i ciśnienie krwi mogą zwiększać ryzyko wystąpienia jaskry. Dlatego niezwykle istotne jest regularne badanie oczu pod kątem występowania tej choroby.

Zaćma

Zaćma to choroba oczu najczęściej dotykająca osoby, które ukończyły sześćdziesiąty rok życia. Może występować wcześniej spowodowana zależnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak urazy oka, praca w szkodliwych dla oczu warunkach, bezpośrednie i długotrwałe kontakty oczu z chemikaliami, stany zapalne i choroby oczu, jak również przyjmowanie niektórych leków.

Najczęstszymi, niepokojącymi zmianami mogącymi być objawem zaćmy są nieostrość widzenia, której nie sposób zniwelować szkłami korekcyjnymi, postrzeganie jasnych kolorów jako ciemne, lepsze widzenie o zmierzchu w czasie pochmurnych dni czy niemożliwość widzenia w nocy.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej, to groźna choroba oczu początkowo rozwijająca się wyłącznie w jednym oku. W czasie, w którym choroba rozwija się w jednym oku, oko zdrowe przejmuje funkcje oka ze zwyrodnieniem. Dlatego właśnie we wczesnym stadium choroba rozwija się niezauważona.

Gdy zaczyna atakować oboje oczu, niezwykle trudne staje się pisanie, czytanie, jak również prowadzenie samochodu. Do zwyrodnienia plamki żółtej może przyczyniać się palenie papierosów oraz brak odpowiedniej ochrony oczu przed słońcem. Choroba ta jest nieuleczalna, jednak w przypadku podjęcia odpowiedniego leczenia istnieje możliwość zahamowania jej rozwoju.